Volajte ZDARMA po–pia od 8 do 16 hodín: 0800 16 46 16 alebo píšte na info@ait-slovensko.sk

Späť na články

Ako vykurovať pomocou klimatizácie?

Radi by sme si kúpili klimatizáciu, ktorá by v byte zaistila chladenie i vykurovanie. Je to možné?

Viktor R., Košice
Pokračovať v čítaní

Petr Bareš konateľ spoločnosti

Áno, je to možné. Ktorýkoľvek model z našej ponuky si vyberiete, dokáže príležitostne prikurovať, a to jednoduchým stlačením jedného tlačidla. Vďaka nízkej cene, jednoduchej regulácií a pohodlnej manipulácií tak bude vašim obľúbeným spoločníkom v priebehu celého roka.

Aké sú hlavné benefity tohto spôsobu vykurovania?

  • Cena – kvalitnú klimatizáciu dnes môžete zohnať za relatívne nízku obstarávaciu cenu. Naviac ušetríte aj počas samotnej prevádzky, pretože nedochádza k vykurovaniu priamo elektrickou energiou. Oproti priamemu ohrevu elektrinou sa tak jedná o tretinové náklady na vykurovanie.
  • Rýchlosť – teplý vzduch, ktorý sa nachádza vo vnútornej jednotke, je k dispozícii prakticky ihneď po spustení. Nemusíte teda čakať niekoľko hodín, kým sa vám miestnosť vyhreje na príjemnú teplotu. Klimatizácia toto vyrieši počas 3-5 minút. Väčšina novších modelov dnes naviac disponuje pripojením k Wi-Fi, a tak si môžete pomocou aplikácie vykúriť priestor ešte pred návratom z práce.
  • Jednoduchá inštalácia
  • Čistenie vzduchu – pokiaľ zvolíte správny model, môže vaša klimatizácia bez problémov zastúpiť i čističku vzduchu. Špeciálne filtre dokážu zachytiť i ultra jemné častice a redukovať výskyt vírov, baktérií a alergénov. Je pre vás táto funkcia dôležitá? Pozrite sa v našej ponuke na model PURE.
  • Ušetrí váš čas – už vás nebaví čakať večnosť na rozohriatie radiátorov či podlahového kúrenia? Nechcete neustále zháňať suché drevo, pravidelne prikladať do ohňa, vyberať popol a dennodenne likvidovať prach z krbu, ktorý je úplne všade? S klimatizáciou stačí stlačiť tlačidlo a kúrite. Jednoducho, pohodlne, rýchlo a bez práce.

Princíp vykurovania klimatizáciou

Je potrebné uvedomiť si, že klimatizácia je ideálna ako doplnkový, nie primárny zdroj tepla. Ak hľadáte zariadenie, ktoré vám zaistí plnohodnotné vykurovanie, prípadne ohrev teplej úžitkovej vody, odporúčame zvoliť klasické tepelné čerpadlo fungujúce na princípe vzduch/voda – napr. nové EHS Mono HT Quiet.

Klimatizácia je v podstate tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Pracuje na rovnakom princípe ako každé chladiace zariadenie, teda na princípe výmeny a presunu energie. Pokiaľ chceme chladiť, odoberáme z miestnosti teplo. V prípade, že chceme vykurovať, zmení sa iba spôsob distribúcie tepla – vonkajšia jednotka sa ochladzuje pomocou okolitého vzduchu, zatiaľ čo vnútorná jednotka sa ohrieva a pomocou ventilátora rozptyľuje teplo do miestnosti.

Ako klimatizáciu používať, aby bolo vykurovanie čo najefektívnejšie?

Poznáte tie jarné a jesenné rána, keď je vstávanie z postele vo vychladnutej miestnosti doslova za trest? Chodíte večer skoro spať, pretože už to nie je doma ani na mikinu? Klimatizáciu môžete zapnúť kedykoľvek, aj keď len na 15 minút. Najviac sa oplatí práve v prechodných obdobiach, keď je potrebné regulovať intenzitu vykurovania v závislosti na rýchle sa meniacu vonkajšiu teplotu.

Na čo je treba dávať pozor?

  • Vysušovanie – majte na pamäti, že klimatizácia vysušuje vzduch v režime chladenia i vykurovania. Pokiaľ ju teda nemáte umiestnenú v priestore s väčšou vlhkosťou, odporúčame miestnosť vybaviť i zvlhčovačom vzduchu. Tým predídete vysychaniu očí, škrabaniu v krku, svrbeniu kože a ďalším nepríjemným problémom, ktoré môže suchý vzduch spôsobovať.
  • Prúdenie vzduchu – teplý vzduch sa koncentruje pri strope. Je teda možné, že sa budete stretávať s prúdením vzduchu viac než v prípade radiátorov alebo podlahového vykurovania. Pokiaľ budete chcieť využívať klimatizáciu primárne na vykurovanie, potom odporúčame tzv. parapetné jednotky. Tie sa dajú umiestniť k podlahe a prúdenie vzduchu potom funguje úplne rovnako ako pri klasických radiátoroch.
  • Hlučnosť – či už používate klimatizáciu iba na ochladenie miestnosti alebo pomocou nej priestor i vykurujete, pamätajte, že ventilátory sú počuť takmer vždy. Je teda nutné vybrať kvalitnú klimatizáciu, ktorej hlučnosť nebude na obtiaž vám ani vašim susedom. Samsung klimatizácie sú nielen v tomto ohľade ideálnou voľbou – so svojimi 16 dB znejú ako príroda za absolútneho bezvetria  vďaka čomu sú ideálne aj do spálne.

Chcete si z času na čas prikúriť v byte, rodinnom dome alebo menšej kancelárii? Páčilo by sa vám prísť na chatu a  v priebehu chvíle kúriť aj bez použitia dreva a zápaliek? Napíšte nám. My vám pomôžeme s výberom správnej klimatizácie a zadarmo pro vás spracujeme cenovú ponuku.

Napište nám